MACARISTAN’DA TURAN KURULTAYI


Her yıl Macaristan’da düzenlenen Orta Asya Türk Kurultayı Bu sene de geleneği bozmadı

Her yıl Macaristan’da düzenlenen Orta Asya festivali Kurultayı, dünyanın pek çok yerinden Turancıların akınına uğradı. İşte Avrupa topraklarında bin 500 yıl sonra at süren Hunların eğlencesi…Katılımcıların geleneksel Hun kıyafetleriyle at üstünde gösteri yaptığı Kurultaj ın bu yılki teması dostluk.
Sarı sırma işlemeli kaftanı ve keçi kılından yapılmış kalpağıyla yay geren okçular, gemleri deri şeritlerle süslenmiş atları üzerinde cirit atan süvariler ve ellerinde kımız, gösterileri büyük bir ilgiyle takip eden seyirciler… Bu görüntüler Moğolistan’ın uçsuz bucaksız bozkırlarında değil, bir zamanlar Hun kavimlerinin kasıp kavurduğu Avrupa’nın tam göbeğinde yer alıyor. Her yıl geleneksel olarak Macaristan’ın güneyindeki Bugac kasabasında düzenlenen Turan festivali Kurultaj, bu haftasonu dünyanın dört bir yanından akın eden binlerce Turancıyı ağırladı.
Cuma günü oba ateşinin yakılmasıyla başlayan festivalin açılış töreninde, aralarında Türkiye, KKTC ve Orta Asya Türki devletlerinin de bulunduğu 23 ülkenin bayrağı göndere çekildi. Macaristan Turan Birliği’ne bağlı okçuların gösterileriyle devam eden açılış seramonisi, akıncı Hun birliklerinin temsili fetih oyunları ve cirit atma yarışmalarına sahne oldu.

Hun çadırında bir gece;

2007’den beri düzenlenen, ancak 2009’da mali nedenlerden ötürü sekteye uğrayan Kurultaj, bin 500 nüfuslu Bugac kasabasının ekonomisini canlandıran bir etkinlik. Öyle ki, kasabanın civarında yer alan otellerin doluluk oranı yüzde 100’e ulaşmış durumda. Bunun dışında Orta Asya kültürünü barındıran otantik bir yerde konaklamak isteyen misafirler için, kutlama alanının yanına ‘bozüy’ adı verilen ve Kırgız geleneklerinden izler barındıran kıldan bir çadır kuruldu. 

Orta Asya kültüründen öğeleri sergileyen büyük bir fuar alanının kurulduğu etkinlikler kapsamında demir dövme, bronz dökme gibi geleneksel Türk kültüründen izler barındıran atölye çalışmalarına yer veriliyor.

Tutmaç yanında kımız ;
Festivalde Orta Asya’dan kalma tarihi lezzetleri tatma şansı da yakalayan katılımcılara, tutmaç adı verilen hamur ve kıymadan yapılan yemeğin yanında, at sütünün mayalanmasıyla elde edilen geleneksel Türk içkisi kımız servis ediliyor. Akşam etkinliklerinde ise Orta Asya halk dansları performanslarına sahne olan festival, yerel müzik enstrümanlarının ezgileriyle şenleniyor.
Bugac Belediyesi ve Macar Turan Vakfı’nın işbirliğiyle gerçekleştirilen ve bu yıl on binlerce kişinin katıldığı Kurultaj, görkemli bir kapanış töreninin ardından sona erdi.

Macarların atası Hunlara mı dayanıyor? 

Uzun yıllar boyunca Orta Asya steplerine hükmeden Büyük Hun İmparatorluğu’nun dağılmasıyla, Hunlar’ın bir kısmının Aral Gölü çevresine yerleştiği biliniyor. Ancak yaşam şartlarının bozulması üzerine batıya doğru ilerlemeye başlayan bu topluluk, Kavimler Göçü’nün neden olduğu otorite boşluğundan faydalanarak bugün Macaristan’ın yer aldığı topraklarda Avrupa Hun İmparatorluğu’nu kurdu. Tarihçiler, Macaristan’ın yaklaşık 200 yıl boyunca Hunlara merkez olması nedeniyle Macarların soyunun Hunlara dayandığı belirtiyor. Macarca’nın tıpkı Türkçe gibi Ural-Altay ailesine bağlı bir dil olması ve Macaristan’ın İngilizcesinin Hun toprakları anlamına gelen ‘Hungary’ olması bu iddiaları güçlendiriyor. Öte yandan Hun İmparatoru Attila’nın adı Macaristan’da yaygınlıkla kullanılıyor.

 

Reklamlar

 • BİR MİLLET.BİR DEVLET

  BOZ QURD

  Kişisel Bağlantılar

  Doğrulanan Hizmetler

  Tam Profili Görüntüle →

 • Sosyal

 • ÜLKELER

  Flag Counter

 • RELIGIOUS YOUTH IN DEMOCRATIZATION

 • KATEGORİLER

 • BLOG İSTATİSTİKLEERİ

  • 31,833 tıklama
 • İSTENMEYEN ENGELLENDİ

 • ARŞİVLER